Ekaterina Lis
Per pastaruosius kelerius metus farmacijos produktų rinkos dinamišką augimą daugiausia lėmė Covid-19 krizė. Tačiau veikla šiame pelningame sektoriuje yra susijusi su didele rizika ir atsakomybe, ypač kalbant apie produktų transportavimą. Medicinos ir farmacijos produktų gabenimui taikomi specialūs teisiniai ir vežimo reikalavimai.
Pasaulinė farmacijos produktų logistikos rinkos vertė 2021 m. buvo maždaug 78,5 mlrd. JAV dolerių ir prognozuojama, kad metinis vertės augimo tempas 2022–2030 metais bus
8,6 proc. Koronaviruso pandemija paskatino imtis inovacijų farmacijos produktų logistikoje ir turėjo lemiamą, tačiau trumpalaikį poveikį šiam sektoriui.
Kovojant su Covid-19 plitimu, vyriausybės visame pasaulyje dėjo pastangas padidinti gydymo įstaigų ir medicinos produktų prieinamumą. Logistikos įmonės sukūrė stabilias tiekimo grandines, kad vakcinos būtų lengvai prieinamos visiems. Naujos viruso atmainos ir naujų gydymo būdų paklausa skatina farmacijos produktų rinką.
Didėjanti medicinos produktų paklausa
Rinkos augimą taip pat lemia padidėjusi nereceptinių vaistinių preparatų, tokių kaip vitaminai ir mineralai, vaistai nuo kosulio ir peršalimo, virškinimo gerinimo priemonės ir dermatologiniai produktai, paklausa. Išaugusi greitosios medicinos pagalbos paslaugų svarba ir centralizuotų, išlaidas mažinančių platinimo kanalų kūrimas dar labiau didina paklausą farmacijos produktų logistikos sektoriuje.
Farmacijos įmonės vis dažniau pakavimo ir ženklinimo operacijas perduoda vykdyti išorės subjektams. Farmacijos pramonė auga besivystančiose Užsahario Afrikos ir Pietų Amerikos rinkose. Vaistų gamintojai renkasi vietinius logistikos paslaugų teikėjus, turinčius patirties farmacijos pramonės produktų pervežime. Tačiau standartų neatitinkanti proceso kontrolė ir žemas paslaugų kokybės lygis vis dar išlieka rimta rizika vaistų gamintojams. Farmacijos sektorių aptarnaujantys logistikos paslaugų teikėjai turi laikytis sudėtingų pramonės ir teisinių reikalavimų.
Geroji platinimo praktika nustato tinkamo farmacijos produktų laikymo ir gabenimo reikalavimus ES valstybėse. Normoje nustatytos vienodos vaistų didmeninio platinimo procedūros, kad būtų užtikrintas tinkamas kokybės ir saugos lygis visoje tiekimo grandinėje – nuo gamintojų iki mažmeninės prekybos tinklų ir gydymo įstaigų.
Svarbiausias dalykas yra temperatūra
Farmacijos produktai turi būti vežami tinkamoje temperatūroje. Net nedideli šviesos ar drėgmės lygio pokyčiai gali pakenkti visai produktų partijai. Temperatūrai jautrios vakcinos iki 25 °C temperatūroje gabenamos be specialių pakuočių, jei vežimo laikas yra iki 60 minučių. Kitais atvejais naudojami medicininiai terminiai krepšiai, putplasčio dėžutės su šaldomąja pagalvėle arba terminės talpos. Ilgiausias pakankamai žemos temperatūros išlaikymo laikas izoterminėje pakuotėje yra 24 valandos.
Farmacijos produktų gabenimo temperatūros ribos yra: 2 °C–8 °C, 8 °C–15 °C, 15 °C–25 °C. Tinkamų temperatūros ribų parinkimas priklauso nuo atitinkamai farmacijos produktų rūšiai taikomų reikalavimų.
„Gabenant medicinos produktus, klientai dažnai reikalauja laikytis temperatūros režimo. Šio reikalavimo laikymasis užtikrinamas naudojant temperatūros registravimo jutiklius, įmontuotą nuotolinę temperatūros fiksavimo įrangą bei drėgmės ir šviesos lygio valdiklius. Medicinos produktų pervežimas kelių transportu yra ekonomiškas gabenimo būdas.
Puspriekabės-šaldytuvai yra sandariai uždaryti, kad pro juos nepatektų šviesa, o gamintojo pakuotės pritaikytos atitinkamiems permatomumo reikalavimams", – sako „AsstrA“ farmacijos produktų logistikos skyriaus plėtros vadovė Ekaterina Lis.
Medicinos produktų gabenimas oro ir jūrų transportu
Iki 2030 m. išaugusi medicinos produktų gabenimo jūrų ir oro transportu paklausa turės didelės įtakos farmacijos pramonės plėtrai. Gabenant krovinius jūrų transportu, galima sumažinti logistikos operacijų anglies pėdsaką ir darbuotojų poreikį, o tranzito išlaidas net iki 80 proc. Naudojant oro transportą vaistų pristatymui dideliais atstumais, sutrumpėja tiekimo laikas ir sumažėja produktų sugadinimo rizika.
„Mūsų farmacijos pramonės klientai kreipiasi į mus pagalbos kuriant sudėtingas logistikos schemas, apimančias perkrovimą, gabenimą daugiarūšiu kelių / oro arba kelių / jūrų transportu, laikiną saugojimą mūsų Blonio (Błonie) sandėlyje, muitinį įforminimą ir konsultacijas draudimo klausimais. Farmacijos produktus gabename įvairiomis transporto rūšimis, priklausomai nuo pervežimui skirto laiko, priimtinų sąnaudų ir reikiamos pristatymo kokybės. Gabenimas oro transportu yra laikomas viena saugiausių transporto rūšių. Prekių pristatymas geležinkelių transportu naudojamas retai, nes yra didelė produktų sugadinimo rizika. Dauguma farmacijos ir medicinos sektoriuose naudojamų produktų šiuo metu gabenami keliais“ , – priduria Ekaterina Lis.
2019–2021 m. „AsstrA“ kasmet vidutiniškai įvykdė 18,8 proc. daugiau farmacijos produktų vežimo užsakymų, per šį laikotarpį metinė apyvarta vidutiniškai padidėjo 27,6 proc. Populiariausi šios kategorijos kroviniai yra medicinos produktai, medicinos įranga ir dekoratyvinė kosmetika. Populiariausi gabenimo maršrutai yra Italija - Turkija, Vokietija - Lenkija ir Lenkija - Lietuva.
Autorius: Kamila Rynkiewicz.